FOS-förfrågan

Hej!

Det står i programmet att "Uppgifterna för de anställda uppdateras automatiskt enligt svaret på förfrågan." Så man behöver inte ens föra över filen till Skatteverket och heller inte hämta den?

Kommentarer

  • Hej Marie!

    Det stämmer. Programmet gör en kontroll direkt mot centrala skatteregistret. Så inga filer behöver skapas eller importeras.
    Jörgen Support
  • Hej
    Kan jag gå in och se att det verkligen har skett en uppdatering automatiskt av FOS?

    /Birgitta

    birgitta
  • Hej

    Kan man få ut en förteckning/lista för att se vilka personer som är uppdaterad?
    T ex haft en tillfälligt anställd 2021 med skatteavdrag 30%, men som 2022 skall
    vara tillsvidareanställd och då ha tabellskatt.
    Eva
  • Hej!

    Det finns ingen lista att skriva ut som visar vilka anställda som har fått ändrade uppgifter i den FOS-förfrågan som gjordes. Det är egentligen ingen skillnad mot för tidigare år när förfrågningen gjordes via en filhantering. Men det går att fånga upp ändringar som har gjorts i anställdaregistret via behandlingshistoriken.

    Välj Arkiv, Systemunderhåll, SQL-fråga, och skriv:

    select bhist.stringid as Id, anstalld.name as Anställd, bhist.columnname as Datafält, bhist.oldvalue as [Gammalt värde], bhist.newvalue as [Nytt värde] from bhist
    inner join anstalld on anstalld.id=bhist.stringid
    where tablename='anstalld' and datum>='2022-01-13' and oldvalue<>'null'

    Se till att datumet är samma dag som förfrågan gjordes eller strax före. Klicka på Test. Listan ska visa de ändringar som gjort på den anställde. Observera att listan även kommer att visa andra manuella ändringar som gjorts på anställdakortet.

    Jörgen Support

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.

Mitt inlägg förmodereras innan eventuell publicering. Jag har tagit del av policyn för personuppgifter och innehåll.