Välkommen till Björn Lundéns forum för frågor & svar! Här hittar du svar på dina frågor dygnet runt och året om – men du kan även skriva nya frågor till oss, samt bifoga filer, mm.
Vi svarar dig varje vardag kl 09.30 - 16.00.
Ditt meddelande publiceras i forumet efter vi förmodererat det. Och om du inte vill att ditt meddelande ska vara publikt kan du skriva det i ditt meddelande.
Vi förbehåller oss rätten att redigera eller ta bort känslig information.
Björn Lundén är ett kunskaps- och programvaruföretag som sedan mer än 30 år förenklar vardagen för små och medelstora företag. Främst genom att erbjuda moderna programlösningar, begriplig information och praktiska verktyg för att sköta företagets skatt och deklaration, redovisning, löner och personalfrågor.
Vårt mål är att vad du än undrar över när det gäller ditt företagande så ska du kunna få information och verktyg från oss. Det kan vara i någon av våra många böcker eller e-böcker, genom våra dokumentmallar, i något av våra ekonomi- eller skatteprogram, med hjälp av någon av våra appar eller webbtjänster, genom vår frågeservice eller på någon av våra kurser eller webbkurser.
Kontrollera att du har den nya versionen installerad (2022.1.100). Den innehåller nya skattetabeller. Du ser versionsnummer längst upp i programmet. Kontrollera också att utbetalningsdatumet längst upp till höger i löneregistreringsbilden stämmer.
Vilket utbetalningsdatum har du på denna lön? För löner med utbetalningsdatum under 2023 behöver du ha version 2023.1.100 eller nyare. Denna version kommer att släppas inom kort.
Med vänliga hälsningar
Jag har samma problem. Det görs inte skatteavdrag en den tabell jag har lagt in. HAr gjort FOS-förfrågan.
Det finns tre saker man kan kolla om ingen skatt dras på lönerna, det först är att se till så att man har bockat i skatteberäkna automatiskt på den anställdes anställdakort, detta gör man under fliken lön och skatt på anställdakortet. Det andra man kan göra är att man som det beskrivs ovan är att man har rätt programversion, just nu är aktuell programversion 2023.1.105.
Det tredje man kan kontrollera om allt detta är kontrollerat är att man ser över vilken summa som betalas ut, är det en väldig låg lönesumma se lägsta beloppet på skatteverkets sida under aktuell skattetabell.
Om du gjort allt detta och det fortfarande inte blir någon skatteberäkning så vill jag att du ringer in till lönesupporten senare idag när vi öppnar 09.30. Vi har öppet till 16.00 idag med stängt för lunch mellan 12.00-13.00.
Telefonnumret till oss är 0650-541405.
Med vänlig hälsning