Välkommen till Bjorn Lundens forum för frågor & svar! Här hittar du svar på dina frågor dygnet runt och året om – men du kan även skriva nya frågor till oss gällande programsupport, samt bifoga filer, mm.
Vi svarar dig varje vardag under våra öppettider.
Ditt meddelande kan komma att publiceras i forumet efter förmoderering.
Om vi väljer att publicera ditt inlägg så granskar vi alltid innehållet i förväg och tar bort personlig eller känslig information för att skydda din integritet.
Om du inte vill att ditt meddelande ska vara publikt, skriv gärna det direkt i ditt meddelande.
Bjorn Lunden är ett kunskaps- och programvaruföretag som sedan mer än 35 år förenklar vardagen för små och medelstora företag. Främst genom att erbjuda moderna programlösningar, begriplig information och praktiska verktyg för att sköta företagets skatt och deklaration, redovisning, löner och personalfrågor.
Vårt mål är att vad du än undrar över när det gäller ditt företagande så ska du kunna få information och verktyg från oss. Det kan vara i någon av våra många böcker eller e-böcker, genom våra dokumentmallar, i något av våra ekonomi- eller skatteprogram, med hjälp av någon av våra appar eller webbtjänster, genom vår frågeservice eller på någon av våra kurser eller webbkurser.
Hej Peter.




Tack för din fråga.
Jag bifogar denna information där vi skrivit om Deklarationsnyheter för inkomståret 2025 som finns på startsidan i BL Skatt:
Avdrag i kapital för fritt sparande i ISK, PEPP-produkt och kapitalförsäkringar
En nyhet för inkomstår 2025 är att du kan ha skattefritt sparande på upp till 150 000 kr i investeringssparkonto (ISK), Pepp-produkt samt kapitalförsäkringar (både svenska och utländska). Det kommer att visas i skatteberäkningen som ett avdrag i kapital på max 4 440 kr (som motsvarar 150 000 kr * 2,96 %).
För att beräkna rätt avdrag i BL Skatt behöver du fylla i hur mycket av dina schablonintäkter vid avsnitt 7.1 som avser investeringssparkonto (ISK). Fyll i 0 om det är noll kr som avser ISK för att slippa vår nya deklarationskontroll.
Är din schablonintäkt för ISK summerad med ditt skatteunderlag för utländsk kapitalförsäkring mindre än 4 440 kr, och du har sparande i en svensk kapitalförsäkring, behöver du gå in under knappen Underlag för avdrag fritt sparande (ISK, PEPP, Kap.f). Du hittar knappen direkt under avsnittet för utländska kapitalförsäkringar och Pepp-produkter.
Här behöver du då ange hur mycket du har i sparande i svensk kapitalförsäkring.
Uppgiften om sparande i svensk kapitalförsäkringen ska normalt inte tas upp någonstans i deklarationen. Men den kommer att framgå på specifikationen då det införts en ny kontrolluppgiftsskyldighet på just denna uppgift och uppgiften behövs i dessa fall för att få rätt avdrag för fritt sparande.
För inkomstår 2026 får du spara upp till 300 000 kr skattefritt och då SLR är högre kan det ge ett avdrag i kapital på upp till 10 650 kr (300 000 * 3,55 %).
Med vänliga hälsningar,
Hej


Jag har en kopplad FR-bilaga till INK1, och den hämtar upp schablonintäkten per automatik.
Min ruta vid 7.1 ser inte ut som den ni specat ovan, så jag kan inte där fylla i hur mycket som avser investeringssparkonto. Jag får fel på den statliga skatte i beräkningen som följd. Diff med 272 kr.
Den hämtar inte upp det skattefria sparandet här, som ändå finns med på Skatteverkets skatteberäkning.
Vad gör jag som blir tokigt?
Mvh
Hejsan Eva!

Får du inte till det så skapa ett nytt inlägg och bifoga din deklaration där. Den är då helt privat och visas inte för någon annan än vår supportpersonal.
Ja det stämmer att dialogen inte ser likadan ut då man har en FR eller en RU kopplad.
Då anger man på den bilagan hur mycket man har i schablonintäkt för ISK (investeringssparkonto) och då vet vi det redan. Så enligt din bild ovan är din schablonintäkt för ISK 12 995. Du kommer därför få ett max skattefritt avdrag på 4 440 kr som borde framgå på INK1 nedanför knappen för Underlag skattefritt sparande (Dialogen visar inte denna summa just nu men räknar med den om den syns på INK)
I Skatteberäkningen i BL Skatt kan du klicka på knappen Kapitalskatt och där i mitten av dialogen (under 8.8) så visar vi hur mycket som dras av i kapital.
Hej,

Måste man och var någonstans ska man specificera i BL Skatt att hela eller delar av beloppet avser ISK
Tack på förhand
Hälsningar
Hej!

Du hittar den knappen på INK1 sid ett - knapp vid fältet för 7.1 😀