Detta inlägg är gammalt och kan innehålla inaktuell information.

Fakturera i euro

Om jag vill fakturera i euro hur gör jag då?

Kommentarer

  • Hej Billy,

    Du börjar med att lägga upp valutan euro under Uppläggning, Valutor och Ny. Här talar du om köpkursen eftersom det är den som som styr i faktureringen. Sen kan du på kundkortet tala om att kunden alltid ska ha en faktura i euro eller så väljer du valutan euro när du skriver fakturan. Det innebär att att fakturan blir i euro men bokföringsordern blir alltid i SEK.

    Om du styr valutan på kundkortet går du in under Uppläggning, Kunder - dubbelklickar på den aktuella kunden och på fliken Grunduppgifter till höger väljer du den upplagda valutan genom att klicka på valuta-knappen.

    När det gäller val av fakturamall kan du använda din vanliga standardmall. Men om du vill att det tydligt ska framgå EURO så kan du lägga till det datafältet på din fakturamall. Detta gör du i blankettgeneratorn och infogar datafältet valuta-order. För att läsa mer om blankettgeneratorn kan du göra det här http://guider.blinfo.se/245.guide.

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.

Mitt inlägg förmodereras innan eventuell publicering. Jag har tagit del av policyn för personuppgifter och innehåll.