Välkommen till Bjorn Lundens forum för frågor & svar! Här hittar du svar på dina frågor dygnet runt och året om – men du kan även skriva nya frågor till oss gällande programsupport, samt bifoga filer, mm.
Vi svarar dig varje vardag under våra öppettider.
Ditt meddelande kan komma att publiceras i forumet efter förmoderering.
Om vi väljer att publicera ditt inlägg så granskar vi alltid innehållet i förväg och tar bort personlig eller känslig information för att skydda din integritet.
Om du inte vill att ditt meddelande ska vara publikt, skriv gärna det direkt i ditt meddelande.
Bjorn Lunden är ett kunskaps- och programvaruföretag som sedan mer än 35 år förenklar vardagen för små och medelstora företag. Främst genom att erbjuda moderna programlösningar, begriplig information och praktiska verktyg för att sköta företagets skatt och deklaration, redovisning, löner och personalfrågor.
Vårt mål är att vad du än undrar över när det gäller ditt företagande så ska du kunna få information och verktyg från oss. Det kan vara i någon av våra många böcker eller e-böcker, genom våra dokumentmallar, i något av våra ekonomi- eller skatteprogram, med hjälp av någon av våra appar eller webbtjänster, genom vår frågeservice eller på någon av våra kurser eller webbkurser.
Du ska normalt inte rätta jämförelsesiffrorna i programmet om de överensstämmer med föregående års inlämnade årsredovisning (det fastställda bokslutet ska inte rättas, det är inte god redovisningssed).
I stället bör du redovisningsmässigt för innevarande år i årsredovisningen bokföra de rättelser som skulle varit med i fjol i årets bokföring så att säga så att de utgående balanserna stämmer. Precis som du är inne på är det på sin plats med en notering (en not, post för post normalt) som beskriver de differenser mellan åren som är av vikt för läsaren.