Välkommen till Bjorn Lundens forum för frågor & svar! Här hittar du svar på dina frågor dygnet runt och året om – men du kan även skriva nya frågor till oss gällande programsupport, samt bifoga filer, mm.
Vi svarar dig varje vardag under våra öppettider.
Ditt meddelande kan komma att publiceras i forumet efter förmoderering.
Om vi väljer att publicera ditt inlägg så granskar vi alltid innehållet i förväg och tar bort personlig eller känslig information för att skydda din integritet.
Om du inte vill att ditt meddelande ska vara publikt, skriv gärna det direkt i ditt meddelande.
Bjorn Lunden är ett kunskaps- och programvaruföretag som sedan mer än 35 år förenklar vardagen för små och medelstora företag. Främst genom att erbjuda moderna programlösningar, begriplig information och praktiska verktyg för att sköta företagets skatt och deklaration, redovisning, löner och personalfrågor.
Vårt mål är att vad du än undrar över när det gäller ditt företagande så ska du kunna få information och verktyg från oss. Det kan vara i någon av våra många böcker eller e-böcker, genom våra dokumentmallar, i något av våra ekonomi- eller skatteprogram, med hjälp av någon av våra appar eller webbtjänster, genom vår frågeservice eller på någon av våra kurser eller webbkurser.
Du kan inte ändra en registrerad periodisering. Om du ändrar något i en periodiserad konteringsrad ändras inte de framtida periodiseringsverifikationerna. Om något är fel i periodiseringen måste du ta bort den och lägga upp den på nytt.
För att makulera en periodisering går du till Bokföring - Aktivitet - Avstämning - Kontroll periodisering. Dubbelklicka på periodiseringen du vill ta bort och bocka i Makulera och OK.
När du har makulerat makuleras alla periodiseringar som ligger i Temporärserie (#). Periodiseringar som redan ligger i en vanlig serie tas inte bort utan det behöver man ändra/ta bort manuellt.
Med vänliga hälsningar,