Välkommen till Bjorn Lundens forum för frågor & svar! Här hittar du svar på dina frågor dygnet runt och året om – men du kan även skriva nya frågor till oss gällande programsupport, samt bifoga filer, mm.
Vi svarar dig varje vardag kl 09.30 - 16.00.
Ditt meddelande publiceras i forumet efter vi förmodererat det. Viktigt! Om du inte vill att ditt meddelande ska vara publikt kan du skriva det i ditt meddelande.
Vi förbehåller oss rätten att redigera eller ta bort känslig information.
Bjorn Lunden är ett kunskaps- och programvaruföretag som sedan mer än 35 år förenklar vardagen för små och medelstora företag. Främst genom att erbjuda moderna programlösningar, begriplig information och praktiska verktyg för att sköta företagets skatt och deklaration, redovisning, löner och personalfrågor.
Vårt mål är att vad du än undrar över när det gäller ditt företagande så ska du kunna få information och verktyg från oss. Det kan vara i någon av våra många böcker eller e-böcker, genom våra dokumentmallar, i något av våra ekonomi- eller skatteprogram, med hjälp av någon av våra appar eller webbtjänster, genom vår frågeservice eller på någon av våra kurser eller webbkurser.
För att kunna skicka epost från våra program krävs det i de allra flesta fall att man anger sitt användarnamn och lösenord till sin epost-leverantörs SMTP-server, alltså den server man skickar via. Epost-leverantören tillåter alltså bara trafik från godkända kontoinnehavare och därför behöver man ange sitt lösenord. Våra program är först och främst redovisningsprogram och möjligheten att skicka epost är en extra funktion vi lagt till efter mycket önskemål men är alltså en enklare epost-funktion än om man använder ett renodlat epost-program. Så något extra skydd för epost-kontots kontouppgifter har vi inte. Däremot rekommenderar vi att man har ett bra antivirusprogram i sin dator som skyddar från olaga intrång. Känner man sig ändå osäker så finns alternativet att spara dokument från programmet i PDF som man sedan kan bifoga som ett dokument i sitt egna epostprogram.
Var hittar jag info för hur vi skall gå tillväga ?
Var skall jag "pricka i" för att det skall fungera.
Jag har fyllt i E-postadress i "Registrering kund" prickat för Faktura via ePost . . men vad mera skall fyllas i ????
Här har du steg för steg hur man går tillväga för att komma igång med att skicka fakturor via e-post. https://support.bjornlunden.se/guide/skicka-fakturor-via-e-post
Med vänliga hälsningar