Massfakturering i app/webb

Jag använder Massfakturering i BL Administration, var hittar jag den i webb/app-versionen?
Rolf

Kommentarer

  • Hej Rolf!

    Massfakturering finns i BL Administration men det finns inte i vår app. Vill du skapa massfakturor är det i så fall via BL Administration.

    Med vänliga hälsningar
    Kristina Support
  • I Lundify

    Är det möjligt att hantera flera kundfakturor pt gången (från utkast till obetalda till betalda) samt välja betaldatum (annat än förfallodatum) eller måste de hanteras en och en?

    Leverantörsfakturor verkar kunna hanteras flera åt gången men går det att välja betaldatum (annat än förfallodatum) då man manuellt bokför flera levfakturor som betalda/klara.
    Per
  • Hej Per!

    Kundfakturorna behöver hanteras en och en. Du kan inte skapa flera underlag och sedan skicka alla samtidigt utan du behöver skicka i väg dem en och en. Samma är det med betaldatum. Du registrerar betalningarna en och en och behöver ändra betaldatum om det skiljer sig från förfallodatum.

    När det gäller leverantörsfakturor är det samma där, du behöver ändra datum en och en, du kan inte markera flera och tala om vilket datum dessa är betalda på.

    Med vänliga hälsningar
    Kristina Support

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.

Mitt inlägg förmodereras innan eventuell publicering. Jag har tagit del av policyn för personuppgifter och innehåll.